W wielu miejscach, w których występował powszechnie, stosowany był (ze względu na łatwość obróbki) jako podstawowy materiał budowlany. Obecnie jest używany w budownictwie jako materiał ozdobny.
Giallo persiano: 700 zł/m2
W stanie naturalnym trawertyn to osadowa skała, odmiana martwicy wapiennej o dużej porowatości składająca się przede wszystkim z aragonitu i kalcytu. Łatwa w obróbce wykorzystywana była już w starożytności jako materiał budowlany oraz do wyrobu waz i posągów. Współcześnie jest to materiał ozdobny używany np. podczas aranżacji wnętrz (np. w Lublinie).
Uznawany za elegancki i luksusowy kamień odznacza się niepowtarzalnym wyglądem. Do jego cech charakterystycznych zaliczyć należy tzw. kawerny – puste obszary na powierzchni oraz zauważalne bruzdy i pory. Ponadto jest to materiał o widocznym uwarstwieniu.
Choć w ofercie (licznych firm np. z Lublina) znajduje się wiele produktów wykonanych z trawertynu, to jednak nie nadaje się on do wszystkich zastosowań. Duża porowatość i związana z tym kruchość sprawia, że nie należy on do najtrwalszych i wyjątkowo odpornych na zarysowania czy uszkodzenia mechaniczne kamieni. Na dodatek jest dość chłonny, podatny na plamy i przebarwienia, więc w naturalnej postaci rzadko poleca się go do łazienki lub kuchni. Jeśli już to wymaga odpowiedniej impregnacji za pomocą żywicowania.
Trawertyn ma jednak wiele niezaprzeczalnych atutów. Jest chętnie wybierany ze względu na unikalną estetykę i niezaprzeczalne właściwości dekoracyjne. Pomieszczeniom, które zdobi, nadaje wyjątkowego klimatu – klasycznego, nieco antycznego, a jednocześnie przytulnego charakteru. Jest łatwy w obróbce, można go zatem swobodnie kształtować, przycinać i kleić, nadając dowolnie wybraną formę. Dobrze komponuje się z innymi materiałami: drewnem, metalem czy szkłem. Trawertyn sprawdzi się jako obramowanie okna, obudowa kominka. Bywa też układany na ścianach.
Trawertyn to porowata skała, zwykle koloru beżowego, żółtego lub czerwonego. Używany już w starożytnym Egipcie (stąd nazwa alabaster egipski) służył do wyrobu posągów i waz. Ze względu na niezwykłą fakturę i łatwość obróbki stosowany był jako materiał budowlany w wielu miejscach na świecie.
Podobnie jak w przypadku marmuru nie poleca się stosowania trawertynu na zewnątrz ze względu na warunki pogodowe panujące w Polsce, dlatego też w kraju najczęściej używa się go do wykonania wyjątkowych blatów łazienkowych, kominków, posadzek, parapetów, okładzin ściennych i schodów wewnętrznych oraz portali windowych.
Możemy zaoferować Państwu trawertyn w postaci surowej lub w wersji po obróbce, dzięki czemu zyska on oryginalny rodzaj powierzchni, np. polerowany, szpachlowany lub żywicowy.