20-232 LUBLIN, KASPROWICZA 40 tel. 81 443-69-30 kom. 501-567-800 kom. 501-567-070

Parapety marmurowe i z kamienia

Znany od starożytności marmur pierwotnie wykorzystywano jako materiał rzeźbiarski.  Był drogi, więc jako element architektury zdobił przede wszystkim domy najzamożniejszych mieszkańców. Współcześnie również cenimy jego ekskluzywny, elegancki wygląd, ale z powodzeniem stosujemy go również w nowoczesnych, minimalistycznych aranżacjach (w mieszkaniach i domach w Lublinie i całym kraju).

Choć wielu z nas przyzwyczaiło się kojarzyć marmur z polerowanymi podłogami w wytwornych wnętrzach oraz trwałymi blatami kuchennymi, to materiał ten świetnie sprawdza się również w innych przestrzeniach. Może być niebanalnym akcentem pasującym do stylu kolonialnego, glamour  czy skandynawskiego. Dzięki bogatej palecie barw z łatwością dopasujemy go do ulubionych mebli i dodatków.

Marmur to nie tylko kuchnie, łazienki i podłogi. Gustownym elementem wprowadzającym kamień do przestrzeni mieszkalnej mogą być również marmurowe parapety. Elegancki akcent będzie nie tylko dodatkową ozdobą okna, ale też funkcjonalnym komponentem. Łatwy w utrzymaniu i pielęgnacji, odporny i solidny będzie dobrze się czyścił i zawsze zachwycał wyglądem.

Montując parapety marmurowe (np. w Lublinie), trzeba pamiętać o kilku zasadach. Marmur jest mniej odporny i lepiej chłonie wodę niż granit. Stąd też stosuje się go przede wszystkim wewnątrz budynków. Kamień trzeba odpowiednio zabezpieczyć, by uniknąć szpecących zacieków i plam, kiedy na przykład przelejmy wodę roślinom doniczkowym. Jeśli w pobliżu znajduje się grzejnik, marmurowy parapet musimy umieścić w odległości przynajmniej kilkunastu centymetrów ponad kaloryferem. W przeciwnym razie naturalny materiał utrudni cyrkulację i równomierne rozchodzenie się ciepłego powietrza po pomieszczeniu.

Back to top